Gdzie wyrzucać filtr do wody?
5 czerwca, 2020
Pokaż wszystkie

Który filtr do wody wybrać?

Który filtr do wody wybrać? Odpowiedz na to pytanie jest dość złożone. Wszystko bowiem zależy od tego jakiego filtra potrzebujemy – czy do mieszkania dla singla, czy do domku jednorodzinnego, a może dla restauracji. Na początek przyjrzyjmy się temu jakie filtry do wody posiadają w ofercie ich producenci, m.in. rodzima marka Dafi.

Rodzaje filtrów do wody

Filtry mechaniczne, czyli sedymentacyjne- są to filtry, które wstępnie rozpoczynają filtrowanie wody usuwając z niej zanieczyszczenia mechaniczne, w tym np. piasek, żwirki, rdzę. Odfiltrowanie tych zanieczyszczeń sprawia, iż chronione są dalsze części filtra, do których te zanieczyszczenia się nie przedostaną. Filtry takie montuje się zazwyczaj na głównych przyłączach wody.

Filtry węglowe- są to filtry przeznaczone do odfiltrowywania z wody związków organicznych i chemicznych. Filtry węglowe poprawiają walory smakowe oraz zapachowe wody. Filtry węglowe podlegają wymianie, która średnio odbywa się co kilka miesięcy.

Filtry wykorzystujące zjawisko odwróconej osmozy- to sposób filtrowania wody, dzięki któremu uzyskujemy wodę najczystszą ze wszystkich metod filtracji. Dobre urządzenia odwróconej osmozy wyposażone są w mineralizator wzbogacający wodę o niezbędne minerały.

Lampy UV do oczyszczania wody- ich zadaniem jest usuwanie z wody bakterii, wirusów i wszelkich tego typu patogenów.

Filtry zmiękczające wodę- jak sama nazwa wskazuje, wypłukują one z wody związki chemiczne odpowiadające za twardość wody. Te filtry to wymienniki jonowe, które wymieniają jony wapnia i magnezu zawarte w wodzie na jony sodu, dzięki czemu zmiękczają wodę.

Jaki filtr wybrać do swojego domu?

W dużej mierze odpowiedź zależy od tego jakiej jakości jest nasza woda. Jeśli mamy dość czystą wodę, wystarczy nam jedynie filtr węglowy, który podniesie walory smakowe i zapachowe wody. Jeśli zaś nasza woda jest pobierana z własnej studni i nie oczyszczana wstępnie przez wodociągi, będziemy potrzebować całego zestawu filtrów, które usuną z niej całe spektrum zanieczyszczeń.

Jeśli naszym celem jest uzdatnienie całej wody używanej w domu, trzeba będzie wybrać filtry o dużej wydajności- np. zestaw filtrów z wymienianymi wkładami (filtry takie są dostępne w ofercie Dafi).

Jeżeli potrzebujemy przefiltrować jedynie wodę w kuchni, by miała lepsze wartości, warto zamontować filtry umieszczone na rurze pod zlewem lub bezpośrednio na kranie. Przefiltrowaną wodę za pomocą tych filtrów można z powodzeniem pić prosto z kranu, jest idealnie klarowna i nadaje się do przygotowywania na jej bazie napojów oraz potraw.

W sytuacji, gdy woda w naszym kranie jest wystarczająco dobrej jakości, czysta, ale chcemy dodatkowo podnieść jej walory organoleptyczne tanim kosztem, warto wybrać dzbanki lub butelki filtrujące Dafi. to jednorazowy koszt 30-100 złotych plus comiesięczny koszt wymiany filtra- kilkanaście złotych. To sposób na filtrowanie wody kranowej, którą chcemy bezpośrednio pić lub używać w sprzętach AGD – np. w żelazkach lub czajnikach.