Który filtr do wody wybrać?
1 czerwca, 2020
unimax-pH+
Filtr do wody – ile mikronów?
11 czerwca, 2020
Pokaż wszystkie

Gdzie wyrzucać filtr do wody?

Wzrastająca wśród Polaków świadomość zanieczyszczenia środowiska naturalnego sprawia, iż coraz rozsądniej wyrzucają oni śmieci. Szukamy w tym celu odpowiednich pojemników czy składowisk, które są gwarancją tego, iż śmieć, który można przetworzyć zostanie przetworzony, a ten którego przetworzyć nie można zostanie odpowiednio zutylizowany z jak najmniejszą szkodą dla środowiska. Lubimy używać dzbanków i butelek filtrujących, ale kłopot sprawia nam wyrzucanie zużytych filtrów. Dziś podpowiemy, gdzie trzeba je wyrzucać.

Gdzie wyrzucać zużyte filtry?

Na początek przyjrzyjmy się budowie filtra. Składa się on z plastikowej obudowy, w której znajdują się substancje filtrujące, czyli węgiel aktywny i żywica jonowymienna. Węgiel i żywica to składniki pochodzenia naturalnego, natomiast dość kłopotliwe jest wyrzucanie plastiku. Odpowiedzialni producenci filtrów, w tym Dafi, zadbali o to, by było to mniej uciążliwe stawiając w kilku polskich miastach specjalne kontenery na zużyte filtry. Kontenerów ma być oczywiście coraz więcej, tak by każdy miał do takiego kontenera dostęp- wszak filtry wyrzucamy często, bo raz w miesiącu.

Eko-pojemniki (kontenery) Dafi są dziś ustawione między innymi w Kielcach, Radomiu, Szczecinie, Lublinie, Bydgoszczy, Katowicach, Warszawie i Krakowie. Szukać ich trzeba najczęściej w pobliżu dużych marketów spożywczych lub budowlanych. Marka dba o to, by były one odpowiednio poddawane recyclingowi i wtórnie używane przez firmę. Zmieniamy planetę na lepsze już przez to, iż wybieramy produkty wielokrotnego użytku jak dzbanki czy butelki filtrujące, zamiast codziennie kupować wodę butelkowaną. Naszym jedynym zmartwieniem w takim przypadku jest jeden filtr, który musimy wyrzucić raz w miesiącu, a nie codziennie wyrzucanie 2-3 butelek wykonanych z plastiku.

Dbamy o naszą planetę także przez to, iż potrafimy segregować i recyclingować odpady. Nie wyrzucamy ich, gdzie popadnie, a do specjalnie przeznaczonych na to pojemników i kontenerów. Filtr Dafi wyrzucamy zawsze do specjalnie przygotowanego na to eko- pojemnika (jeśli ten znajduje się w naszym mieście). Folię, która znajduje się na filtrze stanowiąc jego zabezpieczenie należy wyrzucać do pojemnika na tworzywa sztuczne (żółty pojemnik). Jeśli chcemy rozłożyć filtr na czynniki pierwsze, możemy wysypać do papierowej torebki mieszankę węgla i żywicy umieszczoną w filtrze i wyrzucić ją do kontenera na odpady zmieszane. Jeśli w naszym mieście nie ma jeszcze eko – pojemnika Dafi, zużyty filtr wyrzucamy do żółtego kontenera, który jest dedykowany plastikowi. Mamy tym samym pewność, iż zostanie on ponownie przetworzony.

Inne działania proekologiczne marki Dafi

Dafi dba o środowisko nie tylko zwiększając sukcesywnie liczbę eko – pojemników na filtry. Firma założyła swój własny ogród, w którym funkcjonuje własna pasieka marki. Pasieka składa się obecnie z 10 uli, które zamieszkane są przez około pół miliona pszczół! To odpowiedź na znikającą bioróżnorodność naszego środowiska i wymieranie tych pożytecznych owadów, bez których nasza planeta nie ma szans funkcjonować.