Gdzie wyrzucać filtr do wody?
5 czerwca, 2020
Butelka filtrująca - która lepsza
Butelka filtrująca – która lepsza?
16 czerwca, 2020
Pokaż wszystkie

Filtr do wody – ile mikronów?

unimax-pH+

Mikron to nic innego niż jednostka wielkości, a im mniejsza ta jednostka jest w odniesieniu do filtrów do wody, tym bardziej skuteczny filtr. Czy jednak zawsze najlepszym filtrem jest ten, który przepuszcza tylko i wyłącznie najmniejsze z najmniejszych cząsteczki zanieczyszczeń? Może odfiltruje za dużo i pozbawi wody substancji, które są potrzebne organizmowi ludzkiemu? Przyjrzymy się temu zagadnieniu.

Czym dokładnie jest mikron?

Mikron to inna nazwa mikrometru, który oznacza się symbolem μm. Jego nazwa pochodzi z greki, gdzie oznacza tyle co „drobiazg”. Mikron jest jedną milionową metra, jedną tysięczną milimetra lub 1/25 000 cala i jest on jednostką miary określającą podwielokrotność metra.

By zobrazować sobie dokładniej jak małą jednostką jest mikron, należy przyjąć, iż najdłuższy ludzki chromosom liczy sobie 10 mikronów, a nasze włosy posiadają przeciętnie grubość 50 mikronów. W mikronach podaje się np. grubość włókna w tkaninach.

Wracając do tematu uzdatniania wody, w którego kontekście poruszamy tutaj temat mikronów, im mniej mikronów posiada filtr do oczyszczania wody, tym jest dokładniejszy. Mechaniczne wkłady filtracyjne do uzdatniania wody mogą mieć od 1 do 300 mikronów.

Dokładność filtra zależy od tego, skąd czerpiesz wodę

To, jak dokładnej filtracji potrzebuje nasz woda zależy głównie od tego, skąd ją czerpiemy. Wodę można zbadać na własną rękę poznając tym samym jej skład oraz poziom zanieczyszczeń i na tej odstawie można wybrać odpowiedni filtr.

W przypadku, gdy mamy wodę z własnej studni, często spotykamy się z wyzwaniem jakim jest duża ilość obecnego w niej piasku lub rdzy. W takim przypadku ważny będzie dobry i wydajny filtr mechaniczny. Do wody z własnej studni zaleca się stosowanie całego zestawy filtrów, a więc nie tylko filtra mechanicznego, ale także filtra węglowego, azotanowego i takiego, który zmiękczy wodę. Punktem wyjścia dla takiego zestawy filtrów powinien być mechaniczny filtr, który jest w stanie wychwytywać zanieczyszczenia o wielkości minimum 100 mikronów.

Jeśli mieszkamy w bloku lub na osiedlu domów wielorodzinnych (np. szeregowych), filtry mogą być mniej czułe, a ich dokładność powinna mieścić się w zakresie 100- 300 mikronów. Dobre przefiltrowanie mechaniczne wody, to gwarancja tego, iż nie ulegną zepsuciu wodomierze czy perlatory do wody, co mogłoby wiązać się z dodatkowymi kosztami naprawy ponoszonymi przez mieszkańców.

Woda wodociągowa jest najczęściej oczyszczana filtrami mechanicznymi o dokładności 20-50 mikronów, a więc jest naprawdę czysta i zdatna do picia prosto z kranu. Filtry takie wymienia się średnio 1-2 razy do roku. By woda w naszych kranach była jeszcze smaczniejsza, możemy taką wodociągową filtrację uzupełnić sobie o własne filtry węglowe lub dzbanki filtrujące. Takie filtry (np. od Dafi) są w stanie wychwytywać zanieczyszczenia o wielkości nawet 1-5 mikronów, a więc tak dokładnie przefiltrowana woda jest idealna i co picia i do przygotowywania na jej bazie potraw oraz do używania jej w sprzęcie AGD – np. w żelazkach.