Butelka filtrująca - która lepsza
Butelka filtrująca – która lepsza?
16 czerwca, 2020
Pokaż wszystkie

Dzbanki filtrujące – czy to działa?

dzbanki filtrujace

Dzbanki filtrujące stały się dziś obowiązkowym wyposażeniem niemal każdej kuchni i jadalni. Skąd ich fenomen? Przede wszystkim stąd, iż mając dzbanek z filtrem mamy zdrową i smaczną wodę zawsze pod ręką- bez wychodzenia po zakupy oraz bez kupowania kilkudziesięciu plastikowych butelek w skali miesiąca. Powinniśmy pić jak najwięcej- wszak niemal 70% ciała człowieka stanowi woda! Dzbanki z filtrami to dobry sposób na regularne picie odpowiedniej ilości wody dziennie. Jak działają dzbanki Dafi?

Po co nam dzbanek z filtrem?

Samorządy oraz przedstawiciele wodociągów przekonują nas, iż w naszych kranach płynie woda, która jest odpowiednia do bezpośredniego spożycia- po co więc mamy ją dodatkowo filtrować? Po pierwsze trzeba zastanowić się, czy woda kranowa zawsze nam smakuje i czy nie jest ona przesadnie twarda. Woda prosto z kranu może być czysta, ale bardzo często daleko jej do wody smacznej i takiej, którą chce się pić bezpośrednio po odkręceniu kurka.

Dzbanki filtrujące usuwają z popularnej kranówki przede wszystkim substancję odpowiedzialne za jej twardość oraz chlor i wszelkie jego pochodne. Filtry w dzbankach przyczyniają się także do tego, iż woda w nich przefiltrowana ma zdecydowanie lepszą barwę, przejrzystość, zapach i smak. Zadaniem dzbanków Dafi jest usunięcie z wody kranowej wszystkiego tego, co jest dla człowieka szkodliwe i co stanowi zanieczyszczenie w wodzie.

Zdrową i czystą wodę można uzyskać poprzez filtrowanie jej za pomocą węgla aktywnego oraz żywicy jonowymiennej, z których składa się filtr w dzbankach Dafi. Węgiel ma wysokie właściwości absorpcyjne, czyli wychwytuje nawet bardzo małe cząsteczki zanieczyszczeń, korzystnie wpływając na właściwości organoleptyczne (smak i zapach) wody kranowej. Żywica jonowymienna znacząco zmiękcza tą wodę. Jeśli chcemy, by przefiltrowana woda była bogata w dobroczynne pierwiastki czy minerały, można kupić sobie dzbanek z filtrem wzbogacającym wodę np. w magnez.

Filtry pozbawiają także wodę kranową obecności metali ciężkich, herbicydów i pestycydów oraz innych zanieczyszczeń- tak szerokie spektrum wychwytywania zanieczyszczeń posiada węgiel aktywny.

Żywotność jednego filtra to około 4 tygodnie, a więc raz w miesiącu musimy go koniecznie wymienić na nowy.

Skończ z wodą w butelkach

Nie trzeba być żadnym „eko- świrem”, by dojść dziś do wniosków, że ciągłe kupowanie i produkowanie plastikowych odpadów, w tym butelek, nie niesie niczego dobrego dla naszej planety. Butelka PET rozkłada się od 100 do nawet 1000 lat, a już dziś mamy ich mnóstwo w lasach, w rzekach, a nawet na dnie oceanów. Warto więc w swoim codziennym życiu dokonywać wyborów, które ograniczą zużycie plastiku. Dobrym krokiem ku temu jest kupno dzbanka z filtrem Dafi. Ale korzystanie na co dzień z dzbanków to nie tylko korzyść dla środowiska, ale też dla naszych portfeli. Wszak czteroosobowa rodzina wypić może dziennie 3-4 butelki wody mineralnej, co kosztuje codziennie około 4,5- 6 złotych. Miesięczny koszt wody butelkowanej to więc 140- 180 złotych! A zamiast tego można kupić sobie dzbanek (koszt około 30- 100 złotych, zależnie od modelu) i co miesiąc kupować jedynie wymienny filtr za nie więcej niż 20-25 złotych. Oszczędność widać jak na dłoni.